Červenec 2017

Honzíkova cesta

28. července 2017 v 5:53 | Mini
Honza snědl poslední buchtu, kterou dostal od maminky na cestu a čekal na dědečka. Sedl si na pařez, poslední kousíčky nadrobil mravencům, nojo? Jenomže co dá dědovi? Beztak už tady děda byl. Jenomže to by nebyla maminka aby se o Honzíka nepostarala. Přišel děda. "Ahoj Honzo. Buchty si už snědl a zbytky dal mravencům." Děda Honzu zná. "Co tam máš dál?"
"Dědečku kam mám jít?" Ptá se Honza. "Do světa na všechny strany?"
"Chceš jít do města, tak běž. Není to zrovna daleko. Ve městě si najdeš práci a dostaneš dobře zaplaceno." To všechno děda věděl, jenom mu nechtěl říct kam má jít.
Honza teda poděkoval, rozloučil se a vydal se na cestu.
"Tam ne Honzo! Na druhou stranu!" Je to Honza popleta, protože šel do světa. Jenomže Honza starce už neslyšel. Došel až k horám. "Neotáčej se Honzo a jdi dál." Toho starce ale neslyšel. Tady cesta končí. Honzík už nemá hlad. Cestou snědl několik jahod. Bude noc a Honza je pořád na cestě. "Jé hele chaloupka." Zaklepal a otevřel. "To bude jistě kouzelná babička a určitě mě tady nechá přespat. Jenomže nikdo neotevíral. Bylo tam sedm malých postýlek. Už ležel když slyšel ty hlasy. To se trpaslíci vraceli z lesa. Honzovi to nešlo vysvětlit jinak, než že bude muset najít lepší skrýš! Vylezl si na seno aby ho trpaslíci neviděli. "Hej hou hej hou." Zpívali "Honza tady nebyl?" Slyšel jak se baví "To je škoda. Určitě měl buchty."
Jenomže Honza všechny buchty snědl a drobky dal mravencům. Usnul.
Ráno když se probudil trpaslíci už dávno nebyli doma. Slezl dolů, ukrojil si bochník chleba, vypil kakao, které mu nachystali trpaslíci a vydal se dál. Musí dojít až do města a najít si práci jak říkal děda. Že je to na druhou stranu? A co je za těmi horami? Smutné království! Princeznu unesl drak a král nechal vyhlásit smutek. "Kdo osvobodí princeznu dostane jí za ženu."
Takže to máme ženu, jenomže práce? Jaká to bude práce? Honza už počítal každej pěťák budou se hodit. Potom taky měl nůž a hůl. Zapomněl na dědy, zapomněl na trpaslíky a myslel už jenom na Princeznu. Jaká je?

Pozor vyplouváme

14. července 2017 v 6:18

Černá perla z Oceánu

Našel jsem to místo a potopil se. Vždyť vlastně černá perla mi patří! Měl jsem ještě dost času, takže nikam nespěchám a potápím se znovu! Tady někde to musí být. Naposledy říkám "Stojí mi to za to?" a taky odpovídám "Ano. Ta perla stojí za to." Kolik lidí už tady bylo a nic. A teď jsem tady já. Co myslíte? Budu mít štěstí? Nepřepadnou mě piráti? Ten útes u ostrovu neměl dobrou pověst. Kolik lodí už ztroskotalo. Tím víc mě to přitahovalo. Miluji napětí a jsem rád když se něco děje. Loni touhle dobou za mnou přišel s nápadem vylovit černou perlu kardinál. Vlastně se přišel jenom zeptat. "Co myslíš? Šlo by to?"
"Šlo, ale chce to mít trošku odvahy a hlavně štěstí! Víte kolik lodí se tam už potopilo?"
"To vím, ale ty jsi nejlepší!"
Neříkám že mě to potěšilo, ale zapoměl jsem na to a když jsem šel dolů do přístavu chtělo se mi brečet. Když vidím kolik lodí tady stojí! Bral jsem to jako úkol, který musím splnit.
Vybral jsem si ty nejlepší lodníky, ale neřekl jim že se mi jedná o černou perlu. "Však oni to ví!" A vypluli jsme. Ještě tady jsem přemýšlel jak by to bylo nejlepší, ale potomá přišla první bouře a já myslel na tebe. "Jestli přežiješ tak se nedoplatíš!" Vlny s kocábkou si házeli a každej dostal strach a lodníci se vsázeli kdo přežije ten krach. Jako obvykle pomohla náhoda. Bouře ustala a my byli živí a zdraví, ale podruhé bych to nechtěl. Dopluli jsme až k útesu. Každej říkal ty jsi magor! Kolik lodí už tady ztroskotalo!
"Je tam perla! Musíme jí dostat ven!"
"Něco uděláme špatně a zkončíme na útesu. Co teda radíš?"

"Spusťte kotvu." Tady někde to bude a opravdu. Podařilo se nám vylovit poklad a teprve teď zjišťuji jaklou má cenu. Pro kardinála, pro posádku, pro mě.

Dodnes není známo

1. července 2017 v 12:58
Kde to je. Ponechaná výhoda. To sem nepatří! Ukažte mi cestu domů. Otoč se a běž! Seber se a běž! Nevadí. Že jo?
Bývá tady vyhlídka na zlepšení situace. Konečně že? Zamotaný příběh. Bývá to lepší. Odpovídá to tomu. Zapomeň! Jak to chceš dokázat? Uvidíme.
Všechno za málo.
Dodnes není známo co se komu zdálo. Všechno je poprvé! Všeho moc škodí. Všichni víme jak dál!
Jak to de? Docela dobře.
Kdo má doma?
Hope hlópé.
Necháme to tak.
Tak vidíš, taky nemá řešení.
K čemu ničemu?
To byla šlupka!
Letí sem letadlo.
Aby tam byla zdravá a čilá!

Příběh

1. července 2017 v 10:39 | Mini
Budete se divit co všechno skrývá jedno slovo.
"Ano." Tenkrát to tak opravdu bylo. Stály se dlouhý fronty na banány a když je konečně dovezli na mě nezůstalo. Proto jsem se začal kamarádit se zelinářem, aby mi schoval banány.
U nás zatím byla tuhá zima, když přivezli naposledy banány. Naposledy na Vánoce jsem dostal takový zelený.
"To dáš do ledničky a vydrží ti až na Nový rok."
"To budou pořád tak zelený?"
"Ne."
Zaplatil jsem a šel domů. Měl jsem chuť na banány, ale byli zelený. Ještě že tě lásko mám! Žena mi dala radu. "Nikomu nevěř. Udělej to jak ti velí rozum."
Tak teda jo. Říká mi, že banány do ledničky nepatří! Když zrají, tak na Sluníčku! Je to přece jenom ovoce. Dal jsem banány za okno a sledoval, jestli žloutnou. Už jsem měl takovou chuť na banán, která se nedala vydržet. Těšil jsem se každý den. Každý den jeden. Říká mi "Nikomu nevěř ani zelináři ne!" Tak teda zelinář, ale říká mi to asi podle svého!
Přijelo veliký auto. Rychle se rozkřiklo, že přivezli banány a každý spěchal, aby byl první!
Jenomže co to zkutečně bylo nikdo neví! Než jsem přišel na řadu auto odjelo a zelinář volá "Banány už nejsou." Tak jděte domů! Doma jsem měl za oknem ještě jeden banán. Manželka ho nesnědla.
"Chceš banán?"
"Ano."
"Musíme se rozdělit. Mám jenom jeden."
Manželka šla do komory a donesla jich nejmíň dvanáct. "Náhodou jsem tam byla taky. Banánů máme dost!" Dělám to pro radost.
Sbírám odvahu ti říct. Bereš si mě za muže?

Sestřičko bolí zoubek

1. července 2017 v 10:37 | Mini
A čístíš si zoubky?
Ano Odolem
Odol není pasta! Lepší je Colgate.
Ten jsem měl taky, ale je moc drahý!
Protože je větší. Na peníze se nedívej, ale na zuby! Co chceš víc? Snad aby tě neboleli ne? "Ty potřebuješ Colgate!"
Jdu tedy do Jednoty. Tam mě říkají Odol je lepší! Vyzkouším teda tuti fruty. "Máte Tuti Fruty? Nikde ji nevidím!"
"Samozřejmě že máme tuti fruty. Tady je."
"Lenko! Jmenuje se to Lacalut a je to tuti fruty!"